Siła słów: „Czy możesz mi wybaczyć?”

Usiedliśmy później razem i żartowaliśmy z całego tego wydarze­nia. Mimo że ta historia ma niewiele wspólnego z uczeniem logicznych konsekwencji, jest jednak ilustracją skutków używania ostrych słów. „Czy możesz mi wybaczyć?” – to słowa, które mogą poskromić gniew i pomóc wszystko wyjaśnić (Księga Przysłów 15,1). Przy okazji przy­woływania dzieci do porządku użycie tych słów może okazać się dość często konieczne tak dla nas, jak i dla nich.

Zauważmy, że pomiędzy słowami „przepraszam” a „czy możesz mi wybaczyć?” jest ogromna różnica. Te pierwsze dotyczą jednej osoby. Ale mówiąc „czy możesz mi wybaczyć?”, odnosisz je do dwóch albo i więcej osób. Zdanie: „czy możesz mi wybaczyć?” – to zdanie aktywizujące, wymaga bowiem od drugiej osoby odpowiedzi.

Przyznaję, że pytając „czy możesz mi wybaczyć?”, narażamy się na pewne ryzyko. Osoba pytana może się po prostu odwrócić i powie­dzieć: „Nie, nie przebaczę ci.” Nasze dzieci mogą zachować się w ten sposób kierując się niedojrzałym gniewem albo brakiem zrozumienia. Trzeba jednak takie ryzyko podjąć, bowiem zawiera ono w sobie ele­ment wzorcowy, który trzeba koniecznie przekazać dziecku w procesie wychowania.

Skarcone małe dzieci przeważnie chętnie powiedzą „przepra­szam… przepraszam… przepraszam”, ale gdy będziemy zachęcać je do powiedzenia „czy możesz mi wybaczyć?” – odmówią. Spróbujmy uczyć je już od maleńkości, że przepraszanie jest ważną umiejętnością, ale o wiele ważniejsze jest umieć prosić o wybaczenie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.